• Category
   No categories were found that matched your criteria.
   • Manufacturer
    No manufacturers were found that matched your criteria.
   • Products
    No products were found that matched your criteria.
     • Blog
      No blog posts were found that matched your criteria.

     بهترین روش های تست نرم افزار

     روش های آزمایش نرم افزار در ساخت نرم افزار ضروری است و به توسعه دهندگان کمک می کند تا با اشکالات مختلف کنار بیایند

     همانطور که همه ما می دانیم ، این اشکالات ممکن است از یک نقطه ویرگول تا یک مورد ضروری برای تجارت متفاوت باشد .

     بنابراین ، آزمایش نرم افزار به یک قسمت اساسی در یک محیط آزمایش مبتنی بر آزمون تبدیل می شود .

     امروزه ما در عصر اتوماسیون فرآیند هستیم و مشاغل وابسته به یک یا چند محصول نرم افزاری هستند .در نتیجه ، کیفیت نرم افزار بسیار مهم می شود وتقاضا برای نرم افزارهای خوب افزایش می یابد .

     در این راهنما نقش تست نرم افزار ، روش های مختلف آزمایش

     نرم افزار ، معیارهای تست و چگونگی راه حل های APM مانند Retrace و این روش ها را برای کمک به شما در تست نرم افزار و تضمین کیفیت اموزش میدهیم .

     تست نرم افزار چیست ؟

     قبل از بررسی روش های مختلف تست بیایید ابتدا تست نرم افزار را تعریف کنیم.

     تست نرم افزار فرآیندی برای تعیین کیفیت یک محصول یا خدمات نرم افزاری است.

     این موارد توسط آزمایش کنندگان نرم افزار برای یافتن خطاها و اشکالات انجام می شود. آزمایش کنندگان دسته ای از موارد استفاده را فرموله می کنند و آزمون های آزمایشی را انجام می دهند بعد از هر بار اجرای آزمایشی ، ویژگی های دارای نقص برای اصلاح به توسعه دهندگان ارسال می شوند.

     سپس ، توسعه دهندگان ویژگی های ثابت را برای ارزیابی مجدد به تیم آزمایش ارسال می کنند .

     پس از این ، تستر نرم افزار موارد آزمایشی را برای تأیید عدم وجود خطا اجرا می کند چرخه ادامه می یابد تا زمانی که محصول نرم افزار به سطح کیفی مطلوبی برسد.

     در توسعه نرم افزار،روش های مختلفی برای ازمایش نرم افزار وجود داردانتخاب ابزار مناسب برای استفاده می تواند دست و پا گیر باشد بنابراین وظیفه تیم تضمین کیفیت این است که یک روش آزمایش مناسب را برای استفاده و ارزیابی روش ها در صورت متناسب بودن با نوع محصول و ویژگی های تیم توسعه ایجاد کند.

     تست بسیار حیاتی است زیرا تمام جوانب عملکرد نرم افزار را اندازه گیری می کند.

     بخاطر بسپارید نقص اساسی که قابل شناسایی نباشد می تواند خسارات زیادی را به یک تجارت وارد کند.

     8 روش تست نرم افزار

     برای درک مفهوم این روش ها ، بیایید مروری بر تست نرم افزار داشته باشیم. تست نرم افزار به دو دسته گسترده تعلق دارد :

     تجزیه و تحلیل استاتیک و پویا بیایید بیشتر بررسی کنیم.

     تجزیه و تحلیل استاتیک

     تجزیه و تحلیل استاتیک شامل اجرای واقعی کد نیست در عوض ، تمام رفتارهای احتمالی را که ممکن است در طول زمان دویدن ایجاد شود بررسی می کند بهترین مثال بهینه سازی کامپایلر است.

     آزمایش کنندگان نرم افزار از طریق بررسی اسناد ، تجزیه و تحلیل ایستا را انجام می دهند. این اسناد شامل الزامات مشخصات ، مدل ها ، معماری طراحی و کدهای قدیمی (هنگام ارتقا یک برنامه) هستند.

     تجزیه و تحلیل استاتیک سنتی شامل موارد زیر است :

     • بررسی کد
     • بازرسی کد
     • تحلیل الگوریتم
     • اثبات درستی

     تجزیه و تحلیل پویا

     تجزیه و تحلیل پویا شامل اجرای واقعی برنامه برای آشکار کردن خطاهای احتمالی و عملکردهای ناموفق است. همچنین ، بخشی از تجزیه و تحلیل پویا ویژگی های رفتاری و عملکرد نرم افزار است.

     هدف آزمایش کننده نرم افزار شناسایی هرچه بیشتر خطاها است. تجزیه و تحلیل استاتیک برای شناسایی خطاها در مرحله اولیه توسعه نرم افزار بهترین است از طرف دیگر ، تحلیل دینامیکی موازی با توسعه عملکرد خوبی دارد از این رو ، این دو مکمل هم هستند و اگر در کنار هم استفاده شوند  تأثیر بهتری دارند.

     روشهای آزمایش ممکن است در دسته دیگری قرار بگیرند:

     تایید:

     این روش تعیین می کند که آیا محصول یک مرحله توسعه داده شده نیازها را برآورده می کند این الزامات یا در ابتدای توسعه یا در ابتدای مرحله خاصی ایجاد می شوند آزمایش کنندگان ویژگی های ذکر شده در مشخصات مورد نیاز ، مشخصات طراحی ، کد و غیره را صحیح تأیید می کنند.

     اعتبارسنجی:

     تأیید می کند که یک محصول هدف خود را تأمین می کند.

     این شامل فعالیت هایی است که بررسی می کنند آیا یک محصول به انتظارات مشتری خود دست می یابد یا خیر.

     همچنین ، این محصول روی محصول نهایی متمرکز است که از نظر مشتری تحت آزمایشات گسترده ای قرار می گیرد.

     به طور خلاصه ، اعتبار سنجی مشخص می کند که آیا این محصول انتظارات کلی کاربران را برآورده می کند یا خیر.

     بیایید بیشتر در رایج ترین روش های تست نرم افزار استفاده کنیم.

     جعبه سیاه:

     یکی از متداول ترین روش های آزمایش نرم افزار ، آزمایش جعبه سیاه است. همانطور که از نامش پیداست این روش مانند این است که با محصول نرم افزار به عنوان یک جعبه سیاه برخورد کنید. آزمایش کنندگان بدون اطلاع از محتوای کلی نرم افزار ، تست را انجام می دهند. فرآیند آزمایش یک الگوی ورودی- فرایند - خروجی ساده است. تستر می داند ورودی های لازم و خروجی های مورد انتظار چیست ، اما روند کار را نمی داند.

     روش آزمایش جعبه سیاه عملکرد یک برنامه را براساس مشخصات مورد نیاز آزمایش می کند. روی ساختار داخلی یا کد برنامه متمرکز نیست.

     تکنیک های جعبه سیاه عبارتند از:

     • تجزیه و تحلیل ارزش مرزی
     • تقسیم معادل
     • جداول تصمیم گیری
     • تست دامنه
     • مدلهای دولتی

     جعبه سفید:

     مفهوم اساسی تست جعبه سفید این است که آزمایش کنندگان از نحوه کار نرم افزار آگاهی قبلی دارند. هدف اصلی آن دانستن نحوه کار نرم افزار است. سپس ، آزمایش را انجام دهید تا مطمئن شوید که به درستی کار می کند.

     تکنیک آزمایش جعبه سفید در توسعه برای بررسی ساختار برنامه و منطق تجارت استفاده می شود. آزمایش کنندگان اعتبارسنجی کل ساختار کد برنامه را انجام می دهند. به آن تست جعبه شفاف ، تست جعبه شیشه ، آزمایش جعبه باز ، تست جعبه شفاف و آزمایش ساختاری نیز گفته می شود.

     تکنیک های تست جعبه سفید عبارتند از:

     • پوشش بیانیه - تمام بیانیه های برنامه نویسی را بررسی می کند.
     • پوشش شاخه ها - برای اطمینان از آزمایش دقیق همه شاخه ها،

     یک سری آزمایشات آزمایشی را انجام می دهد.

     • پوشش مسیر- انجام آزمایش در تمام مسیرهای ممکن برای پوشش دادن هر عبارت و شاخه.

     سوال بعدی این خواهد بود که چرا ما آزمایش جعبه سفید را انجام می دهیم؟ پاسخ ها ساده است.

      

     • برای بررسی اجرای صحیح تمام مسیرهای مستقل درون یک

     ماژول.

     • برای تأیید تمام تصمیمات منطقی در مورد مقادیر واقعی و نادرست آنها.
     • برای تعیین اینکه همه حلقه ها در مرزهای خود هستند و مرزهای عملیاتی ساختار داده های داخلی معتبر هستند.

      

     همچنین ، برای کشف انواع زیر خطاها:

     • خطای منطقی مربوط به توابع ، شرایط یا کنترلهای مربوط به طراحی و اجرا.
     • خطاهای طراحی به دلیل تفاوت بین جریان منطقی برنامه و محیط واقعی.
     • نحو تایپ و خطا.

     جعبه خطی:

     در تست جعبه خطی ، یک تستر طرح کلی را دنبال می کند که به عنوان اسکریپت نیز شناخته می شود. این اسکریپت در روش آزمایش ضروری است زیرا شامل موارد آزمایشی و مراحل آزمون مربوطه می باشد. در واقع ، این مراحل اسکریپت نویسی شده و برای تحقق یک نیاز مشخص مناسب هستند. تست جعبه اسکریپت با تست عملکردی و غیر عملکردی به خوبی کار می کند.

     اکتشافی:

     نقطه مقابل آزمایش اسکریپت است. این جایی است که آزمایش کنندگان بر اساس غریزه خود استقلال کاملی در کار با نرم افزار دارند. این روش برای یافتن خطرات یا خطاهای پنهان مناسب است.

     به یاد داشته باشید که هرچقدر تست اسکریپت سختگیرانه باشد ، باز هم احتمال وقوع برخی اشکالات وجود دارد. به عنوان مثال ، یک محتوای نادرست ابزار  یا یک دکمه اضافی ممکن است کاربران را گیج کند.

     به راستی ، آزمایش اکتشافی می فهمد که چگونه کاربران واقعی را در برنامه پیمایش می کنند. از طرف دیگر ، آزمایش اسکریپت آماده بودن نرم افزار برای استقرار را تضمین می کند.

     از این رو ، آزمایش کنندگان نرم افزار و دارندگان محصولات همیشه از این دو روش به طور موازی استفاده می کنند.

     کتابچه راهنمایی:

     در تست دستی نرم افزار ، قضاوت و شهود انسانی همیشه به نفع پروژه است. آزمایش کنندگان از تست دستی با روش اسکریپتی یا اکتشافی استفاده می کنند. فواید تست دستی گرفتن بازخورد سریع و دقیق است. همچنین ، هزینه کمتری دارد زیرا شامل ابزارها و فرایندهای اتوماسیون نمی شود.

     قضاوت انسان ممکن است یک مزیت باشد زیرا می تواند این روش را از قابلیت اطمینان کمتری برخوردار سازد. به عنوان مثال ، هنگامی که تعداد محدودی آزمایشگر برای یک پروژه در مقیاس بزرگ وجود دارد ، می تواند باعث ایجاد گلوگاه شود. این گلوگاه ها آزمایشگران را فرسوده می کند و اغلب منجر به چندین اشکال شناسایی نشده می شود.

     خودکار:

      

     تست خودکار از اسکریپت ها و ابزارها استفاده می کند. این اطمینان را بیشتر می کند زیرا آزمون به طور خودکار اجرا می شود. در نتیجه ، در مقایسه با دستگاه تست کننده انسان اشکالات بیشتری پیدا می کند. همچنین ، آزمایش کنندگان مجاز به ثبت فرآیند اتوماسیون هستند و به آنها امکان استفاده مجدد و اجرای همان نوع آزمایش را می دهد.

     برخی از ابزارهای آزمایش نرم افزار مانند سلنیوم می توانند بهره وری را افزایش دهند و نتایج آزمایش سریع و دقیق را ارائه دهند. علاوه بر این ، پوشش گسترده تری دارد زیرا آزمایش اتوماسیون هرگز حتی از کوچکترین واحد نمی گذرد.

     و این این خطرناک است زیرا ابزارهایی وجود دارند که هنوز قابل کنترل نیستند. علاوه بر این ، هر ابزار اتوماسیون محدودیت های خود را دارد ، که دامنه اتوماسیون را کاهش می دهد.

     یکی از محدودیت های شناخته شده آن ، نگهداری اسکریپت تست است . تیم توسعه و صاحبان مشاغل باید درک کنند که حفظ اسکریپت ها و آزمایش فرایندهای مختلف پرهزینه است.

     بنابراین ، بیشتر آزمایش کنندگان گواهی می دهند که اتوماسیون و آزمایش دستی ، دست در دست هم کار می کنند. این روش ها ضمن بررسی جنبه های بصری رابط کاربر (به عنوان مثال ، رنگ ها ، قلم ، اندازه ها ، کنتراست ، اندازه دکمه ها و غیره) ، شناسایی سریع اشکال را فراهم می کنند.

     برای به حداکثر رساندن آزمایش خودکار ، در اینجا شش نکته برای افزایش سرعت توسعه در عین کاهش هزینه وجود دارد.

      Waterfall( ابشار ):

     اگر از مدل نرم افزار آبشار استفاده می کنید ، استفاده از تست آبشار فقط عملی است. این آزمایش پس از اتمام مرحله توسعه اتفاق می افتد. برای پروژه هایی با نیازهای تعریف شده ایده آل است و بعید است تغییر کند.

     چند مزیت آزمایش آبشار شامل یک فرآیند تست کاملاً ساختاری و مستند است. در یک محیط مدل آبشار ، آزمایش کنندگان و توسعه دهندگان نیازی به برقراری ارتباط ندارند زیرا به طور مستقل کار می کنند. علاوه بر این ، تمام ویژگی های پروژه با هم توسعه یافته و ارائه می شوند. این فرآیند آزمایش را قابل کنترل می کند زیرا هر مرحله دارای نتایج قابل تحویل و یک روش بررسی دقیق است.

     برای معایب آن ، مستلزم مستندات بیش از حد با ساختار سخت است. برای پروژه های در مقیاس بزرگ ایده آل نیست زیرا آزمایش فقط در پایان پروژه اتفاق می افتد. این تنها درصورت مناسب بودن اشکالات، مناسب است که در توسعه نرم افزار به ندرت اتفاق می افتد.

     Agile  ( چابک ):

     چابک امروزه یکی از روشهای آزمایش نرم افزار شناخته شده است. دقیقاً مانند پیشرفت ، تست های چابک در دو سرعت و برنامه های آزمایشی کار می کنند. توسعه و آزمایش نرم افزار همزمان است . با پیشرفت خود نرم افزار تکامل می یابد.

     همانطور که توسعه نرم افزار به طور آزمایشی در حال تبدیل شدن است ، تیم های بیشتری روندهای سریع را در پیش می گیرند. چابک همچنان رو به افزایش است و تیم های آزمایشی را تشویق می کند که در مراحل اولیه آزمایش ، آزمایش کنند.

      

     Leave your comment

     back to top
     Filters