• Category
   No categories were found that matched your criteria.
   • Manufacturer
    No manufacturers were found that matched your criteria.
   • Products
    No products were found that matched your criteria.
     • Blog
      No blog posts were found that matched your criteria.

     کدنویسی و برنامه نویسی ، تفاوتی که باید بدانید

     کدنویسی و برنامه نویسی ، تفاوتی که باید بدانید

      

     کدنویسی و برنامه نویسی ، تفاوتی که باید بدانید

     برخی از کهنه کاران صنعت توسعه نرم افزار ادعا می کنند که کد نویسی با برنامه نویسی یکسان نیست. فقط به این دلیل که می توانید کد نویسی کنید به این معنی نیست که می توانید برنامه نویسی هم کنید. حالا معنی اون چیه؟

     من مطمئن هستم که در تمام این سالها شما فکر کرده اید که این دو کلمه میتوانند بصورت مترادف مورد استفاده قرارگیرند و دارای معنای یکسان هستند با این حال، آنها متفاوت هستند.

     کدنویسی توانایی درک نحو و ساختار یک زبان است ، در حالی که برنامه نویسی توانایی ترجمه یک فکر یا ایده به یک زبان برای حل مسئله است. بگذارید کمی عمیق تر فرو برویم تا دو واژگان که در صنعت نرم افزار استفاده می شوند را بشناسیم.

      

     کدنویسی چیست؟

     زبانی که کامپیوترها درک می کنند Machine Code است ،که درک آن برای انسان دشوار است. از این رو یک روش طبیعی تر برای تعامل با رایانه ها ابداع شد  The Programming Language :

     اکثر زبانهای برنامه نویسی چه مشترکاتی دارند؟

     • نحو و قوانینی که هنگام نوشتن کد باید رعایت شود
     • کامپایلر  یا مفسر  که کد را به کد دستگاه تبدیل می کند تا کامپیوتر آن را بفهمد
     • کامپیوتر کد را اجرا می کند و نتایج را برمی گرداند

     زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارد که می توانید برای نوشتن کد خود از آنها استفاده کنید. برنامه نویسی فرایند استفاده از یک زبان برنامه نویسی برای به دست آوردن نتیجه در رایانه برای تعامل با برنامه نویس است. هر خط کد به رایانه می گوید کاری انجام دهد .

     یک سند با چندین خط کد ، اسکریپت نامیده می شود. اسکریپت ها فقط در صورت تهیه و اجرا می توانند نتایج مطلوب را به شما ارائه دهند. شما باید اسکریپت خود را به یک برنامه تبدیل کنید. فرآیند کامپایل کردن  ، کد را از زبان برنامه نویسی شما به کد دستگاه تغییر می دهد ، که رایانه شما می تواند آن را درک کند. هر نوع برنامه ، بازی یا وب سایت یک برنامه است.

     به طور خلاصه ، کدنویسی شامل نوشتن بسیاری از خطوط کد برای ایجاد یک برنامه نرم افزاری است.

      

     برنامه نویسی چیست؟

     گرچه کد نویسی بخش بزرگی از چرخه عمر توسعه نرم افزار است ، اما یک بخش اساسی نیست. برای ایجاد یک برنامه ، باید چندین مرحله لازم را طی کنید. که شامل برنامه ریزی ، طراحی ، آزمایش ، استقرار و حتی نگهداری هستند. بنابراین برنامه نویسی یک تصویر بزرگتر است و شامل نه تنها کدنویسی بلکه وظایف دیگری مانند تجزیه و تحلیل و اجرای الگوریتم ها ، درک ساختار داده ها و حل مشکلات است.

     نوشتن کد برای برنامه نویسی  ضروری است. شما باید با طرح کلی شفاف و واضح از ساختار برنامه داشته باشید. به عنوان مثال ، شما می توانید  الگوریتم از منطق کد نویسی خود را بنویسید . الگوریتم نویسی یک روش کارآمد برای روشن شدن مسیر در جهت کدنویسی است.

      

     امکانات

     بنابراین ، اجازه دهید ویژگی های کد نویسی و برنامه نویسی را مشاهده کنیم:

     1)محدودیت ها:

     کد نویسی زیر مجموعه برنامه نویسی است. در کد نویسی ، شما مجموعه ای از دستورالعمل ها را به زبانی که کامپیوتر می تواند درک کند تبدیل می کنید. کد نویسی تنها قسمتی از فرایند تولید برنامه است. قبل از کد نویسی ، باید برنامه ای راجع به آنچه می خواهید کد کنید ، داشته باشید. شبه کد ها یا الگوریتم اغلب در  کدنویسی استفاده می شود كه به آنها در درک منطق كمك  كند.شبه کد یا الگوریتم و فلوچارت یک روش غیر رسمی  و زبان مشترک برای توصیف برنامه شما است و در آن از هیچ دستور زبان برنامه نویسی استفاده نمیشود.

     در حالی که برنامه نویسی دامنه وسیع تری دارد که الزامات را تعریف می کنید، منطق ، کد ، تست و نوشتن یک برنامه اجرایی را از کدهای ضروری خود بنویسید.

     2)مهارت ها و قابلیت ها:

     کد نویسان به طور معمول از دستورالعمل ها و شرایط لازم برای نوشتن کد پیروی می کنند. به عنوان کد نویس، باید نحو  و دستورات یک زبان برنامه نویسی را بدانید.

     یک برنامه نویس برای به دست آوردن مهارت ها و دانش لازم برای نوشتن منطق ، تجزیه و تحلیل ، طراحی و نوشتن برنامه های پیچیده نیاز به یک مدرک تخصصی و سالها تجربه دارد. برنامه نویسان غالباً از مهارت های تخیل و تحلیلی خود برای حل مشکلات خاص استفاده می کنند. یک برنامه نویس باید قادر به درک و ایجاد ساختار داده ها و الگوریتم های پیچیده باشد.

     برنامه نویسان غالباً از متخصصان برنامه نهایی ، سوالات فنی خود را میپرسند و از آنها می خواهند مشخصات فنی حاوی الزاماتی را ارائه دهند که محصول نهایی باید آنها را برآورده و مشکلاتی را که باید حل کنند. کد نویسان سپس برای نوشتن کد از آن ویژگی ها  و منطق ها پیروی می کنند اما خودشان روی منطق کار نمی کنند. برنامه نویسان همچنین در تدوین ، اشکال زدایی ، آزمایش و اجرای کد نقش دارند.

     3)ابزارها:

     اگر شما به زبان برنامه نویسی کاملاً آگاه باشید، میتوانیدکد نویسی  را با یک ویرایشگر متن ساده مانند Wordpad انجام دهید . ابزارهای توسعه می توانند از دسته های بسیاری مانند پیوند دهنده ها ، کامپایلرها ، ویرایشگرهای کد ، طراحان GUI ، اسمبلرها ، دیباگرها ، ابزارهای تحلیل عملکرد و موارد دیگر باشند.

     برخی از ابزارهای توسعه محبوب که به کد نویسان کمک می کنند Eclipse ، Bootstrap ، Delphi ، ATOM ، ویژوال استادیو کد ، ویژوال استادیو و بسیاری موارد دیگر هستند.

     از آنجا که برنامه نویسی دامنه وسیع تری دارد ، برنامه نویس باید مفاهیم پیشرفته ای را برای برنامه نویسی مانند Git و Github ، ابزارهای پایگاه داده ، ابزارهای تحلیلی مانند آپاچی اسپارک ، ابزارهای ارائه ، ابزارهای ابری و موارد دیگر را بشناسد .

     4)خروجی:

     در مورد کد نویسی ، نتیجه یک قطعه کد ، فقط نتیجه مطلوب برای مجموعه ای از دستورالعمل های داده شده به یک کامپیوتر است. نتیجه برنامه نویسی می تواند یک برنامه کامل ، یک محصول نرم افزاری یا یک وب سایت باشد.

     اگر برنامه نویسی یک کتاب است ، می توان کدنویسی را با یک فصل از کتاب مقایسه کرد.

     5)پشتیبانی:

     هم برنامه نویسی و هم کد نویسی از حمایت گسترده جامعه برای بهبود مستمر برخوردار هستند. Stackoverflow.com ، Github ، Toptal ، SAP  Community Network و بسیاری موارد دیگر وب سایتهایی هستند که هم برای هر دو مفید هستند.

      

     مقایسه برنامه نویسی و کد نویسی

     نکات کلیدی

     کدنویسی

     برنامه نویسی

     محدودیت ها

     این فرآیند برای تبدیل مجموعه ای از دستورالعمل ها به زبانی است که کامپیوتر قادر به درک آن است.

     دامنه وسیع تری دارد بنابراین جدا از کدنویسی ، شامل تعریف الزامات ، نوشتن شبه کد یا الگوریتم ، آزمایش و ساخت و سازهای اجرایی نیز می شود

     قابلیت ها

     به عنوان کد نویس، باید  نحو  و دستورات زبان برنامه نویسی را بدانید .

      

     به عنوان یک برنامه نویس ، به غیر از مهارت های کد نویسی ، شما نیاز به تفکر سطح بالا و مهارت های تحلیلی دارید.

     ابزارها

     Eclipse, Bootstrap, Delphi, ATOM ، ویژوال استادیو کد ،ویژوال استادیو و بسیاری ابزارهای دیگر

     به غیر از ابزارهای کد نویسی ، ابزارهای دیگری مانند Git و Github ، Database Tools ، ابزارهای تحلیلی مانند Apache Spark ، ابزار Presentation ، Cloud نیز ضروری هستند .

     خروجی

     کار کردن یک قطعه کد

     کل برنامه ، یک محصول نرم افزاری یا یک وب سایت است .

     پشتیبانی

     پشتیبانی گسترده از توسعه دهندگان جامعه در دسترس است .


     پشتیبانی گسترده جامعه در دسترس است

      

     Leave your comment

     back to top
     Filters